Ostatni pełny dzień naszej pielgrzymki. Obudziliśmy się ze skrajnymi uczuciami: smutek z powodu kończenia się naszej pielgrzymiej przygody i radość ze zbliżającego się spotkania z Matką Częstochowską.
Śpiewamy nasze przedostatnie Godzinki i zaczynamy medytacje na temat dzisiejszej Ewangelii.

Dzisiejsze słowo głosi, że aby wejść do Królestwa Bożego musimy stać się jak dzieci. Jak dzieci zaufać Bogu. Jak dzieci bezinteresownie kochać.

DSC01383

Podczas dzisiejszej Mszy Świętej w Garnku homilię wygłosił do nas ks Sergiusz Dębecki, dyrektor WAPM. Mówił, że „Zadaniem każdego z nas jest wprowadzać siebie i innych w prostotę życia” oraz że właśnie pielgrzymka uczy nas tej prostoty, miejscem gdzie każdy z nas jest sobą, gdzie nie trzeba udawać.
„Zadaniem chrześcijan jest budzić w sobie nowego Ducha, nowe serce – proste serce.” Jezus chce błogosławić swoim dzieciom, których serca są właśnie proste, niezagłuszone tym, co pochodzi od tego świata, a odciąga nas od Boga.
Ks. Sergiusz podkreślał, że „już się nigdy w tym samym składzie nie spotkamy (co na 36. WAPM), że jest to nam dane tylko na pewien czas”, dlatego tak warto korzystać z tego czasu, gdy możemy wszyscy być razem jak najwięcej, ile dobra się da, ile nam potrzeba i ile my możemy z siebie ofiarować innym.

DSC01458

Po Mszy Świętej nastąpiło błogosławieństwo prymicyjne, udzielone nam przez dwóch nowych kapłanów, pielgrzymujących z WAPM, oraz przyjęcie Szkaplerzy Karmelitańskich i wstąpienie na drogę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka przez setki pątników. To były wspaniałe wydarzenia, które na długo zostaną w naszej pamięci.

Po zakończonej Mszy zaczęło kropić, więc szybkim krokiem kierujemy się na następny etap. Rzeki Wielkie i Małe czekają na nas z obiadkiem. Zaciskając różaniec w ręku po deszczową peleryną, oddajemy ten ostatni dzień pielgrzymowania i nasze intencje Maryi, naszej Matce.

DSC01326