Skip to main content

Grupy pielgrzymkowe są podstawową strukturą pielgrzymkową. Pątnicy pielgrzymujący w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej są podzieleni na poszczególne grupy charakteryzujące się odrębnym kolorem.

Każda grupa posiada swój własny znaczek grupowy który jest niesiony na przedzie grupy. Pielgrzymi są związani ze swoją grupą nie tylko emocjonalnie ale również poprzez znaczek w kolorze grupy przypięty do koszulki. Każda z grup ma swój własny charakter, własną atmosferę, własny sposób na przeżywanie rekolekcji w drodze. Grupy pielgrzymkowe często są związane z określoną parafią Metropolii Warszawskiej lub określoną duchowością zakonów – i tak jak na przykład grupa Biało-Złota jest związana z Mińskiem Mazowieckim i parafią św. Antoniego, grupa Biała z Kościołem i Duszpasterstwem św. Krzyża w Warszawie, grupa Zielona – duszpasterstwem salwatorianów, Brązowa z franciszkanami, a nowopowstała w tym roku grupa Niebieska ze wspólnotą Królowa Pokoju. 

Grupa Amarantowaks. Piotr Marchalewskiamaranty.pl
https://www.facebook.com/amarantywapm/
Grupa Białaks. Jan Pracki CMStrona Grupy Białej
Wydarzenie na FB
Grupa Biało-Czerwonaks. Marcin Grabowskihttps://bialoczerwonagrupa.wordpress.com/
Facebook Strona / Facebook Grupa
Grupa Biało-Zielonaks. Radosław Wołkowyckihttp://www.swanna.waw.pl
Facebook Grupa
Grupa Biało-Złoto-Fioletowaks. Piotr Błażejczykhttps://bialo-zlota.pl/
Facebook Strona / Facebook Grupa
http://www.fioletowa.pl/
Facebook Strona / Facebook Grupa
Grupa Biało-Żółtaks. Marcin Kuleszahttp://dasandal.pl/
https://www.facebook.com/bialozoltawapm/
Grupa Błękitno-Czerwonaks. Artur KaczyńskiFacebook Strona
Facebook Grupa
Facebook Strona
Grupa Brązowao. Piotr Szczepański OFMhttp://www.brazowa.franciszkanie.pl
Facebook Strona / FB Wydarzenie  YouTube
Grupa CzarnaPiotr Mokrzecki SJwww.czarna.jezuici.pl
Facebook Strona / Facebook Grupa
Grupa Niebieskaks. Robert GrzybowskiStrona www
Grupa Pomarańczowaks. Jarosław KopećFacebook Strona / Facebook Grupa
Grupa Seledynowaks. Konrad Jasińskihttp://seledynowawapm.wordpress.com/
Facebook Strona / Facebook Grupa
Grupa Srebrnao. Juan Carlos IMChttp://www.consolata.pl/index.php/grupa-srebrna-wapm
Facebook Strona Facebook Grupa
Grupa Szarao. Jan Majda SJhttp://www.szara.jezuici.pl
Facebook  Twitter  Instagram
Grupa Wojskowaks. mjr Maksymilian Jezierskihttps://ordynariat.wp.mil.pl/pl/
Facebook Strona
Grupa Zielonaks. Marek Sawicki SDShttp://www.zielona.sds.pl
Facebook  YouTube
Grupa Miedziana (BAZA)ks. Mateusz GawarskiGrupa centralnych Służb WAPM
<nie idzie w kolumnie marszowej>
Grupa Rowerowaks. Bogumił Lempkowskihttp://pielgrzymkirowerowe.com.pl
Facebook Wydarzenie / Facebook Grupa
W celu uzupełnienia / zmiany informacji kontaktowych  lub przesłania materiałów do zamieszczenia w podstronach grup prosimy wysyłać maila na: pielgrzymkawapm@gmail.com

WIĘCEJ O GRUPACH:

Grupa AMARANTOWA pielgrzymuje w WAPM od początku, czyli 1981 r. Grupa swoim kolorem nawiązywała do naszej Ojczyzny – Polski, kiedy to po odzyskaniu niepodległości, 21 stycznia 1919 r. Warszawa została udekorowana Biało-Amarantowymi flagami. Kolor ten noszą na swoich mundurach i czapkach do dziś żołnierze jazdy konnej. Dlatego Amaranty codziennie modlą się szczególnie za Polskę i jej wolność!
W Amarantach pielgrzymują zarówno młodzi i starsi, ci którzy kiedyś chodzili jako kawalerzy czy panny, a dziś są już w małżeństwach i mają kolejne już dziecko. Jest to grupa rodzinna, pokoleniowa, ale jedocześnie ta w której pierwszy raz idący pątnik odnajdzie się i zaangażuje się! Jeśli chcesz śpiewać – śpiewasz od razu; jeśli chcesz grać – grasz; chcesz zapewnić bezpieczeństwo grupie – robisz to; masz zdolności medyczne – opatrujesz rany. Jesteśmy razem, dlatego też wspólnie jemy pyszną kolację, przygotowując sobie wtedy kanapki na śniadanie następnego dnia z ciepłą kawą czy herbatą!
Wyruszasz pierwszy raz na pątniczy szlak i potrzebujesz wskazówek? Czy pielgrzymujesz już wiele lat i masz mnóstwo wspomnień, którymi chcesz się podzielić? Chodź z Amarantami! Pomożemy Ci trafić na nocleg, rozłożyć namiot i znaleźć wodę do mycia, a w trasie chętnie wysłuchamy wspomnień, świadectw i zabawnych historii. U nas czas antenowy jest nielimitowany 😉 A wspólne kolacje są świetną okazją do poczucia amarantowej, rodzinnej atmosfery. Zapraszamy!

Grupa BIAŁA jest związana przede wszystkim z Duszpasterstwem Akademickim Św. Krzyż działającym w Parafii i Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Przewodnikami grupy są Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo. Sporo pielgrzymów to studenci, post akademicy formujący się w naszym duszpasterstwie, ale i nie brak sympatyków naszej parafii czy kościoła.
Gorąco zapraszamy szczególnie studentów, ale i tych którym miła będzie grupa z duchem wspólnoty, prostoty, radości i przyjaźni. Przygotowujemy sobie wspólnie posiłki; nie brakuje śpiewu i własnych przyśpiewek, modlitwy i ciszy; szczególnych konferencji.
Jeśli jeszcze nas nie poznałeś, to pielgrzymka z Grupą Białą może stać się, jak dla wielu wcześniej, początkiem ciekawej drogi formacji w naszym duszpasterstwie. Poznasz sporo ciekawych i dobrych ludzi, z którymi można zaprzyjaźnić się na całe życie; i spotykać się w ciągu roku akademickiego na różnych spotkaniach, wyjazdach, tańcach i adoracjach.

Grupa BIAŁO-CZERWONA jest grupą rodzinną, radosną, rozśpiewaną. Znajdzie się w niej miejsce dla każdego, kto chce posłuchać słowa Bożego, doświadczyć wspólnoty. Jesteśmy grupą , gdzie po kilku chwilach pielgrzymowania wszyscy się znają i o siebie troszczą. W ubiegłych latach liczyliśmy około 150 osób. Ducha wspólnoty przeżywamy nie tylko na pielgrzymim szlaku, lecz także przy wspólnym stole podczas grupowych kolacji dla chętnych (składka) i przy modlitwie kończącej dzień. Biało – czerwone barwy zobowiązują. Pamiętamy w grupie o modlitwie za ojczyznę! Serdecznie zapraszamy!

Grupa BIAŁO-ZIELONA jest związana z Duszpasterstwem Akademickim św. Anny. Pielgrzymują w niej członkowie wszystkich wspólnot naszego DA! Zapraszamy przede wszystkim studentów oraz tegorocznych maturzystów.
Choć charakterystyką grupy jest, ze znajdzie sie w niej także miejsce dla osób zaczynających pracę do ok 35. roku życia.
Charakterystyką jest balans pomiędzy pielgrzymkowym fun’em lecącym z głośnika radiowęzła, a konkretną propozycją formacyjno-duchową z momentami ciszy, oraz klimat otwartości i budowania relacji. Każdego roku odwiedzają nas na trasie znakomici goście, którzy głoszą konferencje.

Grupa BIAŁO-ZŁOTO-FIOLETOWA powstała przed kilokoma laty z połączenia Biało-Złotej i Fioletowej. Znaczna część pielgrzymów naszej grupy pochodzi z okolic Mińska Mazowieckiego, Glinianki, Otwocka Panująca w grupie atmosfera jest przyjazna zarówno dla młodzieży, jak i dla osób starszych; zawsze można liczyć na braterską pomoc, a radosny śpiew i gorliwa modlitwa pomagają przetrwać trud 10-dniowego pielgrzymowania.
Mamy szczególny, kameralny i rodzinny charakter. Pielgrzymują w Biało-Złoto-Fioletowej w dużej części osoby związane z diecezją warszawsko-praską, ale także z innych stron Polski i świata. Fioletowa część grupy wniosła charyzmat oazowy, który towarzyszy nam w codziennym pielgrzymowaniu.

Grupa BIAŁO-ŻÓŁTA to jedna z najstarszych grup WAPM (1985). Kolory grupy w swej symbolice nawiązują do barw papieskich, a charakter grupy można określić jako modlitewno-wspólnotowy. Modlitewny, ponieważ podczas pielgrzymki doświadczamy obfitości i bogactwa modlitwy, a wspólnotowy, gdyż można dostrzec zaangażowanie wielu osób w sprawy organizacyjne i w służby. Cechą charakterystyczną Biało-Żółtej jest tzw. „wspólny stół” – razem przygotowujemy i jemy śniadania oraz kolacje (składka).

Grupa jest związana z duszpasterstwem akademickim „SANDAŁ” zw. ze środowiskiem akademickim Politechniki Warszawskiej oraz z kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Z grupą od wielu lat pielgrzymują też niewidomi z podwarszawskich Lasek, który uczą nas szczególnej wrażliwości na drugiego człowieka.

Grupa BŁĘKITNO-CZERWONA jest wspólnotą szczególnie bliską rodzinie. W większości stanowią ją jednak ludzie młodzi zawierzając swoje życie i drogę Chrystusowi przez Maryję. Błękitna jest rozmodlona, rozśpiewana, gościnna, pełna zapału i uwielbienia.

Jesteśmy młodzi, energiczni, dynamiczni i twórczy. Lubimy nowe doświadczenia i wyzwania. Otwartość i ciepło – to nasze znaki rozpoznawalne. “Do tańca i do różańca”. W naszej grupie jemy wspólne kolacje. Nie wahaj się i zapisz się, by razem przeżywać wyjątkowe chwile pielgrzymowania.

Grupa BRĄZOWA – franciszkańska to tworzenie wspólnoty, którą chcemy budować wzorem św. Franciszka, na pokorze, prostocie serca i świadczeniu sobie wzajemnie dobra. Dla Franciszka każdy człowiek był darem, którego obecność napełniała go wielką radością. Dołączcie do nas jeśli chcecie poznać piękno charyzmatu franciszkańskiego! Idąc przez 10 dni na Jasną Górę pragniemy odkrywać wielką miłość Pana Jezusa i zachwycić się nią, aby odkryć, że dobry Bóg jest naszym największym skarbem. Do domów chcemy wracać już inni, przemienieni, uwolnieni od własnego egoizmu, oddani Chrystusowi – największej Miłości. Pokój i Dobro! 🙂

Grupa CZARNA to ludzie, którzy pragną, żeby pielgrzymka nie była jedynie mierzona ilością przebytych kilometrów, ale aby prowadziła do głębi spotkania z Bogiem. Grupa jest prowadzona przez jezuitów, więc jest to dobra okazja, żeby zaprzyjaźnić się ze św. Ignacym Loyolą i jego duchowością. Dlatego też, nasza grupa ma dwie główne charakterystyki:   codzienna prowadzona medytacja, spotkania w małych grupach w czasie przerwy obiadowej.
Poranki i wieczory spędzamy przy wspólnym stole popijając, oczywiście, czarną kawą , a żeby mięśnie nam nie odmówiły współpracy każdy dzień zaczynamy i kończymy rozciąganiem (dodatkowa składka na wsp. posiłki). 

Grupa NIEBIESKA Medjugorska jest grupą rekolekcyjno-uwielbieniową dla młodych osób, małżeństw i rodzin, dla których Maryja – Królowa Pokoju jest przewodniczką i Mamą. Pragniemy być tacy jak Maryja: charyzmatyczni, Chrystocentryczni i pełni Ducha Świętego. Naszymi charyzmatami są uwielbienie, ewangelizacja oraz modlitwa o pokój na świecie. Naszym przewodnikiem duchowym i rekolekcjonistą jest ks Robert Grzybowski, putelnik z wyjątkową mocą słowa z Pustelni Zwiastowania w Poletyłach. Chcemy ewangelizować przez piękno i otwarcie na drugiego człowieka, takim jakim jest.  Zapraszamy wszystkich którzy chcieliby dołączyć do naszej grupy i z nami w rytmie uwielbienia kroczyć przed tron Maryi w Częstochowie!

Grupa POMARAŃCZOWA – jest grupą radosną i rozśpiewaną. „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1) – modlimy się jak każda grupa różańcem, koronką, rozważamy Słowo Boże, słuchamy konferencji, możemy dawać świadectwa o wierze, lubimy śpiewać, pomagamy sobie nawzajem, wszystko dla Pana! Każdy może się u nas odnaleźć. Pielgrzymują z nami weterani pielgrzymki oraz siostry i bracia początkujący, ale nie tylko, mamy również pielgrzymów duchowych, którzy nie mogą fizycznie być z nami, lecz codziennie się za nas modlą. Każdy z nas ma ten sam cel: dobrze przeżyć rekolekcje w drodze wraz z Maryją.

Pomarańcze łączą w sobie wiele miast i miejscowości, np.: Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Komorów, Legionowo, Łomianki, Magdalenkę, Mogielnicę, Pruszków, Piastów, Pyry, Rybie, różne dzielnice Warszawy – ta lista ciągle wymaga aktualizacji 😉 Do zobaczenia na szlaku, z Panem Bogiem!

Grupa SELEDYNOWA – dedykowana jest osobom wybierającym się po raz pierwszy na pielgrzymi szlak, zatem spora część grupy to pierwszaki, jednak co roku chodzi z nami mocny skład weteranów, którzy we wszystkim pomogą i wytłumaczą co i jak 🙂 Jesteśmy jedną z mniejszych grup, więc po 10 dniach pielgrzymowania, wspólnej modlitwy, zabaw i grupowych kolacji będziesz wszystkich znać i przywieziesz z powrotem przyjaźnie na całe życie! W tym roku Seledynowe Słonie ruszają po przerwie, z nową energią – czekamy na Ciebie! 🙂

Grupa SREBRNA – Od 2013 roku grupę prowadzą Ojcowie Misjonarze ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia – Missionari della Consolata. Dzięki nim nasza grupa zgłębia i odkrywa na nowo powszechność i misyjność Kościoła. Gościmy zawsze pielgrzymów pochodzących z innych krajów. Modlitwy, śpiewy, rozważania oraz konferencje są prowadzone w duchu misyjnym, by uwrażliwić nas na to, że każdy pełni tę posługę na co dzień. Będąc Sreberkami, stajemy się misjonarzami w drodze.
Doświadczysz u nas dużo amani, upendo, umoja i furaha – jeśli nie wiesz, co to znaczy, to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko dołączyć do Srebrnej Rodziny i razem z nami przeżywać pielgrzymi czas.

Grupa SZARA to grupa jezuicko-harcerska. Pielgrzymując na Jasną Górę zależy nam na pogłębieniu relacji z Chrystusem i Jego Matką. Korzystamy z tajnej broni jezuitów, a więc duchowości ignacjańskiej. Dlatego w codzienny plan wpisana jest medytacja Pisma Świętego oraz ignacjański rachunek sumienia uwrażliwiający na poruszenia duchowe, uczący jak dobrze rozeznawać i podejmować właściwe decyzje. Grupa współtworzona jest przez harcerzy i skautów z różnych organizacji i środowisk, którzy troszcząc się o pielgrzymów realizują ideał służby w bardzo konkretny sposób. W grupie są także wspólne posiłki (składka).

Grupa WOJSKOWA (Zielono-Brązowo-Czarna) to grupa żołnierzy Wojska Polskiego, duszpasterstw akademickich uczelni wojskowcych, a także innych służb mundurowych – organizowana przez Ordynariat Polowy WP. Zwykły pielgrzym nie może się do niej zapisać, ale nasze Wojsko wyrusza z nami z Warszawy i maszerujemy wspólnie aż do Garnka, by na chwilę się rozdzielić. Po około dobie znów jednak spotykamy się już na Jasnej Górze. Grupa Wojskowa współtworzy Pieszą Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Przez wiele lat w grupie brali udział żonierze z zaprzyjaźnionych państw sojuszniczych.

Grupa ZIELONA prowadzona jest przez zgromadzenie zakonne Salwatorianów, którzy w Warszawie pracują na Mokotowie i prowadzą duszpasterstwo akademickie i postakademickie STUDENT+.
Często pielgrzymkę określa się jako rekolekcje w drodze. W naszej gr. Zielonej dokładamy wszelkich starań, aby każdy pątnik doświadczył duchowych owoców tego czasu. Czynimy to za pomocą odpowiednio przygotowanych konferencji, medytacji, rozważań Pisma św. oraz zaproszonych gości. Dbamy również o to, aby nikt na pielgrzymce nie czuł się anonimowo, dlatego organizujemy różne integrację, które mają zbliżyć ludzi do siebie, aby później ramię w ramie wspólnie zmierzać do wyznaczonego celu.

Grupa MIEDZIANA jest to grupa centralnych służb pielgrzymkowych. Nie idzie ona jednak w kolumnie marszowej, lecz pomagając w organizacji pielgrzymki, służy pielgrzymującym Siostrom i Braciom w pątniczej drodze. Nie można się do niej zapisać tak po prostu – najpierw należy zarekrutować się do którejś ze służb WAPM. Do wyboru jest wiele: Przewodnicy Trasy, Media, Centrum Medyczne, SZOP (służba porządkowa), Kwatermistrzowie Noclegów i Obiadów, Łącznośc, Liturgia i wiele wiele innych. Jeżeli chcesz pielgrzymować, będąc „dla innych” dołącz do nas! napisz na pielgrzymkawapm@gmail.com.

Grupa ROWEROWA (żółto-niebieska) do Częstochowy pielgrzymuje na dwóch kołach. Do grupy obowiązują niezależne zapisy oraz autonomiczna organizacja, jednak na Jasną Górę wjeżdżamy łącznie jako cała WAPM. Jeżeli chcesz pojechać na rowerową pielgrzymkę, zgłoś się przez media społecznościowe.

UWAGA! W niektórych grupach obowiązują dodatkowe składki np. na wspólne posiłki itp. Przed zapisem do konkretnej grupy sprawdź czy grupa organizuje wspólne śniadania i kolacje, i jakie dodatkowe zasady uczestnictwa w grupie obowiązują.