Skip to main content
Bez kategorii

WAPM już na szlaku – Kazanie ks. kard. Kazimierza Nycza + relacja

WAPM już na szlaku!

Jak zwykle kościół akademicki św. Anny pękał w szwach. W tym roku z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną wyruszyło ponad 3 tys. pątników.

Wcześniej kard. Kazimierz Nycz skierował w homilii do nas kilka słów. Metropolita warszawski zwrócił uwagę na współczesny problem społeczny – tak zwanej . „samotności w tłumie”. – Ludzie narzekają na brak ciepła, wspólnoty rodzinnej, brak ciepła matki – zauważył kardynał.

Dodał, że „z jednej strony jesteśmy świadkami wielkiego dowartościowania rodziny, z drugiej strony współczesność jakby zamyka człowieka przed okienkiem komputera, smartfona, internetu”.

Na szczęście z ratunkiem przychodzi nam Pan Jezus, mówiąc: „Synu, oto Matka twoja”. – Te słowa czytamy na afiszu naszej pielgrzymki i one będą słowami przewodnimi całego pielgrzymowania do Częstochowy w tym roku – wyjaśnił kaznodzieja.

Po czym zachęcił wszystkich do odkrywania matki! – Synu, masz matkę, tę w domu, tę w rodzinie. Odkryj ją na nowo. Odśwież te wszystkie relacje, które się gdzieś stały zimne i martwe – apelował.

– Przede wszystkim masz Matkę w Niebie – dodał.

Zachęcił, byśmy na szlaku nie wywyższali się i nie myśleli, że „inni odpoczywają, są nad morzem, a ja się poświęcam”, ale byśmy byli pokornymi i cichymi świadkami. – Po to, by wszystkim spotkanym na drodze dawać świadectwo, że Kościół ma Matkę – mówił.

Przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka zbiega się z jubileuszem 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku.

Metropolita warszawski zostawił nam także ważną intencję w kontekście gorących politycznych debat: byśmy „potrafili wymodlić dla Polski tę wspólnotę i tę podstawową jedność w sprawach zasadniczych dla naszego kraju”. – Abyśmy potrafili udowodnić, że jesteśmy dziećmi tej samej Matki” – prosił kardynał.

Zachęcił, byśmy modląc się Modlitwą Pańską, w naszych miejscach pracy, w rodzinach, wypowiadali słowa miłości, słowa jednoczące. – Tak bardzo nam wszystkim tego potrzeba – mówił.

Na zakończenie Mszy św. pobłogosławił pielgrzymów. I starym zwyczajem wylosował znaczek. Kard. Nycz będzie pielgrzymował z grupą czerwoną.

Dziękujemy grupie biało-żółtej za oprawę muzyczną Mszy św. Dzięki waszej posłudze mogliśmy napełnić się radością Ducha Świętego!!! I ruszyć w trasę! 🙂