Skip to main content

Siostro, Bracie!
już za niewiele ponad 2 miesiące znów ruszamy w drogę. Mamy nadzieję, że udało Ci się zarezerwować termin 5-14 sierpnia na nasze wspólne pielgrzymowanie.

Nie zwlekaj z zapisem, chodź z nami na całą pielgrzymkę lub chociaż na kilka dni.
Elektroniczny system zapisów jest już otwarty.

Hasło 46. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę to  „Moc w słabości”. Zaczerpnęliśmy je z jednego z ostatnich dokumentów papieża Leona XIV – Dilexi te – o miłości do ubogich.  Dokument ten zachęcił nas, abyśmy poszukiwali tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła – tego, co jest dla nas aktualne i życiodajne.

„Moc w słabości” to także słowa zaczerpnięte z dwunastego rozdziału Drugiego Listu do Koryntian. Święty Paweł pisze tam z jednej strony o objawieniach, które otrzymał, a z drugiej dzieli się doświadczeniem tajemniczej słabości, nazywanej nieraz „wysłannikiem szatana”, który go upokarza. Prosi Boga, aby usunął tę słabość, lecz słyszy odpowiedź: „Wystarczy ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali”. Po tych słowach Pana Paweł wyznaje coś, co będzie dla nas podczas pielgrzymki szczególnym wyzwaniem. Zaczyna chlubić się swoimi słabościami, ponieważ to właśnie w nich jest najwięcej miejsca na moc Bożą.

W codziennych rozważaniach podczas pielgrzymki czeka nas dziewięć głównych tematów zaczerpniętych z Biblii. Będziemy odkrywać tajemnicę, że Bóg i Jego moc najchętniej zamieszkują i objawiają się w „glinianych naczyniach”, czyli w ludzkiej słabości. Te paradoksy i tajemnice staną się na czas pielgrzymki szczególną treścią do zgłębienia i przemodlenia.

W tegorocznej drodze będzie nam też towarzyszyć ikona, która stanie się swego rodzaju motywem przewodnim naszej pielgrzymki. W obrazie ukrytych jest wiele symboli, które będziemy odkrywać. Już teraz zachęcamy Was do przyjrzenia się szczegółom obrazu oraz zastanowienia się, gdzie dostrzegacie przenikanie się mocy i słabości.

Na pielgrzymce czekają na Ciebie jak co roku wspaniali księża przewodnicy, którzy przygotowali program rekolekcji w drodze, będą też dostępni do rozmów duchowych i spowiedzi w drodze.
Siostry i Bracia Zakonni, klerycy, osoby posługujące na WAPM, które modlitwą i pracą wspierają pielgrzymów.
Siostry i Bracia z pielgrzymkowej grupy, dzięki którym możesz poznać wartość wspólnoty, nawiązać nowe znajomości i owocnie spędzić czas.
Ty sam/sama, bo pielgrzymka to czas spotkania ze samym sobą.
Czeka na Ciebie Maryja, najpiękniejsza towarzyszka drogi.
A przede wszystkim czeka Bóg, który zaprasza i chce pokazać Ci moc w Twoich słabościach.

Jeśli możesz, wyślij tę wiadomość bliskim, dla których wyruszenie z nami w drogę może okazać się wartościowe.

Jak zapisać się na pielgrzymkę?
– Na stronie internetowej www.wapm.waw.pl/zapisy przejdź do Elektronicznego systemu zapisów WAPM.
– Wejdź do zakładki ZAPISY DO GRUP PIELGRZYMKOWYCH i wybierz odpowiednią grupę, do której chcesz się zapisać.
– Po prawej stronie zaznacz liczbę dni, w których będziesz na pielgrzymce, a następnie dodaj produkt do koszyka. Finalizuj zamówienie wypełniając poprawnie wszystkie wymagane pola.
– Potwierdzenie zamówienia powinno dotrzeć na podany w procesie rejestracji adres e-mail.

Przypominamy, że Zapisy są OBOWIĄZKOWE, nawet przy odwiedzinach na 1 dzień!

W dniach 2-4 sierpnia przy Krakowskim Przedmieściu 68 w Warszawie funkcjonowały będą stacjonarne punkty zapisów do grup w Krużgankach Rektoratu Kościoła Św. Anny. Będzie tam można dokonać opłaty wpisowej w formie GOTÓWKOWEJ oraz odebrać Pakiet Pielgrzyma, dopiero po wcześniejszej rejestracji elektronicznej.

Msza Święta rozpoczynająca pielgrzymkę rozpocznie się jak co roku 5 sierpnia 2025 r. o godzinie 5:30 w Kościele św. Anny w Warszawie, po jej zakończeniu na pątniczy szlak wyruszą pierwsze pielgrzymkowe grupy.

Prosimy też Was o modlitwę w intencji dobrego przygotowania się do pielgrzymki i owocnego jej przeżycia.
Modlitwa św. Jana z Fecamp
Miłości Boża, więzi świętości, która jednoczysz Ojca Wszechmogącego i Jego Błogosławionego Syna; Duchu Obrońco, który możesz wszystko; słodki Pocieszycielu smutnych, napełnij moje serce mocą Twego uzdrowienia. Niech Twoja miłosna obecność napełni radością, dzięki Twojej jaśniejącej i promiennej światłości, zakamarki mojego sumienia, które jest świątynią opuszczoną. Przyjdź i ożyw swą obfitą rosą to, co zwiędło w czasie długiej suszy.
Przyjdź, o przyjdź, Ty najlepszy Pocieszycielu mojej zbolałej duszy. Jesteś jej wsparciem w doświadczeniu i w trudnym życiu. 
Przyjdź Ty, który obmywasz, co nieczyste i leczysz moje rany.
Przyjdź, Mocy słabych, podtrzymaj tych, którzy się chwieją.
Przyjdź, Ty, który pouczasz pokornych i zwyciężasz zarozumiałych.
Przyjdź, Ojcze sierot, pełen czułości, który osądzasz pobłażliwie wdowy.
Przyjdź, nadziejo biednych, umocnienie tych, którzy się potykają.
Przyjdź, cudowna chwało wszystkiego, co żyje.
Przyjdź, gwiazdo marynarzy i porcie rozbitków.
Przyjdź, jedyne zbawienie umierających.
Przyjdź, najświętszy z duchów, przyjdź i zmiłuj się nade mną.
Uczyń mnie podobnym do Ciebie i pochyl się łaskawie nade mną.
Niech moja małość znajdzie łaskę u Twojej wielkości, moja słabość w Twojej sile i mocy.
Niech wszystko się stanie według Twego nieskończonego miłosierdzia, przez Jezusa Chrystusa, mojego Zbawiciela, który żyje w jedności z Ojcem i z Tobą, który jest Bogiem na wieki wieków. Amen