Skip to main content

Centrum Medyczne informuje o zakończonym, w czwartek 18 sierpnia 2022 w Św. Annie, porządkowaniu leków, wyrobów medycznych i sprzętu po XLII Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej.

Pierwszy etap prac został wykonany jeszcze podczas pielgrzymki 13 sierpnia 2022 w Centrum Medycznym w szkole w Jaskrowie, głównie w godz. 16-20.30, po odbiorze z Grupowych Punktów Medycznych skrzynek i worków z lekami i opatrunkami, folii GPM oraz przyniesieniu do CM apteczek i flag. Polegał on na podziale wszystkich opatrunków na poszczególne rodzaje oraz osobnym zgrupowaniu leków doustnych, leków i przyrządów do iniekcji, płynów do infuzji, maści/kremów/żeli, zasypek, płynów, rękawiczek jednorazowych, igieł itd., z wykorzystaniem wszystkich skrzynek GPM i CM, a na koniec zapakowaniu całości sprzętu do auta transportowego. Również 13 VIII w Jaskrowie grupa Biało-Żółta zabrała do uprania 13 apteczek plecaczkowych GPM oraz folie GPM.

W tym roku prace porządkowe w Św. Annie prowadzone były następująco:

We wtorek 16 sierpnia 2022 do przetransportowania leków, opatrunków i sprzętu Centrum Medycznego WAPM zgłosiła się liczba osób wystarczająca do wykonania tego zadania w 3 etapach: z samochodów Bazy i CM pod schody, z dołu schodów na 2. piętro, z 2. piętra na 3. piętro (Baza) i 4. piętro wzdłuż korytarza do pokojów CM nr 210, 211 i 212. Następnie do porządkowania pozostało 15 osób (z Centrum Medycznego [6] i grup WAPM: Biało-Zielonej [1], Biało-Żółtej [2], Błękitno-Czerwonej [2], Szarej [3], Zielonej [1]) i pracowaliśmy do godz. 21. Zostały uporządkowane, policzone i spisane: wata (dodatkowo przygotowano 22 opak. po ok. 100 g – do zestawów na następną WAPM), kompresy gazowe bawełniane niejałowe, bandaże dziane, opaski elastyczne, igły jednorazowe do bąbli, rękawiczki jednorazowe, płyny (olej lniany, woda utleniona, Altacet, spirytus salicylowy, jodyna, Calamine Lotion i pozostałe) i produkty pandemiczne z poprzedniej pielgrzymki (chusteczki i płyny dezynfekcyjne). Wstępnie zostały przygotowane do spisania: aerozole i zasypki. Flagi GPM zostały zabrane do uprania.

W środę 17 sierpnia 2022 w godz. 15.00-21.30 kontynuowaliśmy porządkowanie leków i opatrunków w Centrum Medycznym nad chórem w kościele akademickim Św. Anny. Pracowało 19 osób (z Centrum Medycznego [7] i grup WAPM (Biało-Zielonej [3], Błękitno-Czerwonej [3], Szarej [6]). Zostały uporządkowane, policzone i spisane: lignina, kompresy jałowe, plastry z opatrunkiem, przylepce, gaza hemostatyczna, maści/kremy/żele, aerozole, zasypki, substancje do przygotowania płynów, pozostałe płyny do stosowania zewnętrznego. Ponadto: leki zostały podzielone alfabetycznie na kilka grup, uporządkowane według nazw handlowych, policzone i sprawdzone daty ważności (ile opakowań pozostało po XLII WAPM oraz ile zostaje na następną WAPM, czyli z datami ważności od X 2023); uporządkowano według wielkości i policzono worki na śmieci (w tym przygotowano część zestawów po 10 szt. worków 35-litrowych na następną WAPM); zostały umyte (w kawiarence) opakowania po oleju lnianym z wodą wapienną, wodą utlenioną, Altacecie i użyte dozowniki na Calamine Lotion oraz pozostawione otwarte w pokoju 210 do wyschnięcia; policzono i spisano: ciśnieniomierze, stetoskopy, termometry, pulsoksymetry, przyrządy do podawania płynów infuzyjnych, strzykawki, kaniule, korki do kaniul, przylepce do mocowania kaniul, gaziki do dezynfekcji skóry, opaski uciskowe, maseczki ochronne, torby foliowe na stopy z opatrunkami z olejem lnianym i wodą wapienną, patyczki higieniczne do aplikacji jodyny, dozowniki do Calamine Lotion, patyczki bambusowe stanowiące mieszadełka do Calamine Lotion, koce termiczne srebrno-złote. Uporządkowane i spisane opatrunki zostały umieszczone na swoich półkach w pokoju 212, a maści/kremy/żele, aerozole, zasypki, substancje do przygotowania płynów i pozostałe płyny na swoich półkach w pokoju 211.

We czwartek 18 sierpnia 2022 w Centrum Medycznym w Św. Annie w godz. 16.00-20.45 pracowało 10 osób (z Centrum Medycznego [5] i grup WAPM (Biało-Zielonej [3] i Srebrnej [2]). Zostały uporządkowane, policzone i spisane, z uwzględnieniem dat ważności, a także ustawione na swoich półkach w pokoju 211: leki nieiniekcyjne (wstępnie uporządkowane w środę), leki iniekcyjne, płyny infuzyjne. Uporządkowano torby foliowe różnej wielkości. Policzono i spisano: długopisy, nożyczki, kije do flag GPM, skrzynki GPM, worki na opatrunki GPM, wydruki opisów płynów do stosowania zewnętrznego, wydruki regulaminów Służby Medycznej WAPM, folie A4 i A5 na dokumenty dla GPM, karty do odnotowywania/uzupełniania ubytków w zestawach dla karetek. Folie w skrzynkach GPM zostały wyczyszczone i pozostawione do wyschnięcia. Flagi GPM zabrane 16 VIII zostały 17 VIII uprane, wyschły, jedna z nich została naprawiona, po czym dziś wróciły do Św. Anny. Leki i wyroby medyczne z datami ważności do IX 2023 (4 kartony) zostały przygotowane do przekazania do hospicjum i przeniesione do kawiarenki naprzeciw zakrystii. Część przyrządów do przetaczania i innych wyrobów medycznych (1 karton) zostało przygotowanych do ewentualnej wymiany na ten sam asortyment o dłuższej dacie ważności (>IX 2023) i przeniesionych do kawiarenki. Wyniesione zostały śmieci z korytarza, a z kawiarenki przyniesiony zapas wody do mycia rąk.

Do przejrzenia pozostał sprzęt medyczny z ambulatorium (2 plastikowe pojemniki). W ten sposób zakończyliśmy porządkowanie po XLII WAPM.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tych pracach !Jarosław Filipek

Centrum Medyczne WAPM